Artyści

Janek Koza
Rocznik 1970. Malarz, grafik, autor komiksów, filmów animowanych.
Absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
Dyplom z Malarstwa w pracowni prof. Stanisława Kortyki w 1995 roku.
Podczas studiów malarstwo oraz krótkie metraże były jego pasją. W 1993 zaczął cykl „Erotyczne Wyznania”, pokazywany w lokalnej telewizji oraz na wielu festiwalach w kraju i za granicą. Autor  internetowych hitów takich jak „Szczepan i Irenka” oraz  komiksowej publikacji Wszystko Źle.

Czarny humor i drapieżna kreska. Janek Koza jest rozpoznawalny na pierwszy rzut oka bez względu na to czy chodzi o komiks, film animowany, reklamę czy obraz. Jego rysunki są proste i pokraczne, z pominięciem zasad perspektywy i proporcji, bohaterowie programowo brzydcy, a opowiedziane z ironią relacje międzyludzkie niezwykle skomplikowane. Publikował w Przekroju oraz Polityce.


Paweł Lisek
Absolwent wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, wydziału malarstwa. Obecnie asystent w pracowni prof. Krzysztofa Skarbka. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Tworzy głównie w mediach cyfrowych, poszukując nowych narzędzi kreacji i definicji obrazu. Wychodząc z założenia, że  obraz zawiera informację, tworzy z informacji numerycznej podstawowy element obrazu, nie zapominając o swoich korzeniach – malarstwie. W swoim dorobku ma liczne wystawy zbiorowe i indywidualne oraz nagrody w konkursach krajowych i zagranicznych:  1 i 3 nagroda  w Międzynarodowym Konkursie Danfoss ArtAward, Dania / 2008, DIALOG konkurs  – 1 nagroda  w kategorii Malarstwo, ASP Wrocław/2007.

Maciek Salamon
Artysta wizualny z Gdańska, maluje,zajmuje się sitodrukiem oraz grafiką projektową. Wokalista i autor tekstów w rodeopukowej grupie Gówno, członek grupy artystycznej Krecha oraz Dyrektor Artystyczny Galerii Gablotka w Stoczni Gdańskiej ( najmniejszej galerii w Gdańsku). Od niedawna prowadzi pracownie projektowania graficznego na wydziale intermediów gdańskiej ASP.

Michał Sosiński
Urodzony 26 października w Gdańsku. Malarz i grafik. Ukończył ASP w Gdańsku w 2009 roku. Dyplom obronił w pracowni prof. Jerzego Krechowicza. Jeden z założycieli grupy artystycznej „KRECHA” . Obecnie mieszka w Warszawie.

Antoni Wajda
Rocznik 1976 Jeden z najoryginalniejszych artystów młodego pokolenia. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i grafiką Absolwent  Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
Jest wielkim znawcą i miłośnikiem ptactwa, rowerzystą, miłośnikiem bobrów.
Artysta wywodzący się z wrocławskiej sceny alternatywnej, znany z kąśliwych karykatur i serii kiczowatych futerkowych kolaży, prześmiewczo komentujących mentalne matryce współczesności, publikowanych we wrocławskiej Gazecie Wyborczej .
Na jego licznych wystawach indywidualnych prezentowane były  między innymi, koty i psy “rasowe i podrasowane”, “te psy, co już były + koń” czy “mroczki z plaskacza”. Z pasją socjologa i satyryka prześwietla współczesny świat.
W swoim chuligańskim debiucie prozatorskim „Bandury Zdarzenia na brygu” przewrotnie opisał życie Polaków wyjeżdżających za pracą na Wyspy…

Aleksandra Mróz
Rocznik 1984, absolwentka Wydziału Grafiki ASP w Krakowie 2009
(dyplom w Pracowni Miedziorytu u prof. Stanisława Wejmana)
Zajmuje się rysunkiem oraz projektowaniem graficznym.

Magdalena Peszkowska
Rocznik 1980, studiowała na wydziale Malarstwa i Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom z Malarstwa w 2004 roku. Wystawia w Polsce i za granicą. Finalistka I Gdańskiego Biennale Sztuki „Tożsamość miejsca” i 40 Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2011. Mieszka  i pracuje we Wrocławiu.

Anna Szejdewik (Coxie)

Malarka, ilustratorka, często działająca w przestrzni publicznej. W 2006 roku ukończyła Malarstwo oraz Architekturę Wnętrz w Instytucie Sztuk Pięknych przy Uniwersytecie Zielonogórskim. Obecnie mieszka i pracuje we Wrocławiu. Związana z zielonogórskim i wrocławskim środowiskiem twórców ulicznych. Kobieta, dziewczyna, dziecko, to główne motywy jej malarstwa i murali. Coxie z łatwością łączy estetykę komiksu z realistycznym portretem, malarstwem oraz design’em. Jej prace, z pozoru trywialne, kolorowe, operujące charakterystycznym językiem graficznym, poruszają ważne kwestie począwszy od feminizmu, kobiecości, wrażliwości po prawa zwierząt.

Dawid Ryski
Rocznik 82. Z wykształcenia architekt krajobrazu. Mieszka i pracuje w Puławach. Twórca licznych ilustracji prasowych (L’optimum, Computer World, Health Leader’s Media, Przekrój, Wprost) oraz wielu plakatów koncertowych. Ponadto zajmuje się projektowaniem okładek do płyt oraz wzorów graficznych dla firm odzieżowych. Perkusista stołecznego The Black Tapes, współtwórca firmy odzieżowej Pinata Unique.

Maria Orzeszyna

Rocznik 83, absolwentka kierunku Architektury Wnętrz wrocławskiej ASP .
Stypendystka Accademia di Belle Arti w  Lecce we Włoszech oraz Marszałka Województwa Dolnośląskiego. Jest inicjatorką niezależnej Galerii U oraz POCO Galerii we Wrocławiu.
Uważa, że malarstwo zajmuje bardzo ważne miejsce w jej życiu. Czasem trudno jej  trafić do pracowni i malować. Ostatecznie jednak tam trafia i czując chyba, że ma niewiele czasu kreśli pośpiesznie pełne życia opowieści, których sama do końca nie rozumie.

Karolina Pietrzyk
Rocznik 90, absolwentka wrocławskiej ASP na Wydziale Grafiki.
Współtworzy niezależną pracownię sitodruku, rysuje, projektuje.
Zawsze stawia treść nad formą – nie lubi bezmyślnej, dekoracyjnej sztuki. Szuka brudów, zgrzytów, nie pasujących elementów, które w połączeniu prowadzą do skojarzeń i zaskoczenia. Interesują  ją  wulgarne rysunki z tyłu zeszytów, zapiski osoby zajętej rozmową przez telefon, sens powstały z szybkich nieplanowanych rysunków . Systematycznie oducza się rysować. Jest cząstką duetu DE KOORATORS.

Ewa Zwarycz
Rocznik 1980 , malarka, absolwentka wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom z malarstwa sztalugowego w pracowni prof. A. Dymitrowicza oraz z malarstwa w architekturze i urbanistyce u prof. W. Kaniowskiego uzyskała w 2007 roku. W latach 1999 – 2002 Studiowała także Wychowanie Plastyczne na Uniwersytecie Opolskim uzyskując dyplom licencjacki. Stypendystka Marszałka Województwa Dolnośląskiego w 2008 r. oraz Burmistrza Strasburga (Francja) w 2006. Mieszka i pracuje we Wrocławiu
Twórczość Ewy oscyluje wokół współczesnej pop-estetyki. Bliskie są jej środki wyrazu, jakimi posługują się współcześnie media
(szczególnie kolorowe czasopisma i internet), oraz reklama. Charakteryzuje ją emocjonalny stosunek do świata, niepozbawiony jednak dozy ironii. Z założenia prace Ewy pozbawione są charakteru krytycznego; stanowią jedynie komentarz do otaczającej ją rzeczywistości.

Stanisław Szumski (Szum)
Urodzony w Gdańsku w 1992 r. mieszka w Michałowicach koło Szklarskiej Poręby, uprawia malarstwo, rysunek  oraz działa w przestrzeni publicznej.
Twierdzi ,iż wszyscy rodzimy się twórczy i kreatywni  a problemem jest bagaż ograniczeń i filtrów który nas zamyka i którym obrastamy z dnia na dzień.
Stąd ciężko utrzymać wrażliwość i świeżość dziecka, zarówno w sztuce jak i życiu.
Często zaczyna od przypadku by okiełznując go zacząć opowiadać historię, gdzie indziej historia pojawia się wcześniej i staje się opowiadana przez obraz.

Artur Grucela
Studiował w Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie.
Rocznik 1987, jest samoukiem, mieszka i pracuje w Piwnicznej-Zdroju. Współpracował z Miligramem. Brał udział wystawach, „Reprezent” z 2009 oraz „Dzika Banda” która miała miejsce w Warszawie, w 2010.

Paweł Borkowski (FRM KID)
Grafik, twórca murali aktywnie działający w przestrzeni miejskiej. Styl jego prac nawiązuje do języka ilustracji, kreskówki czy też groteski.Obrazy te są zazwyczaj spontanicznym zapisem myśli, graficzną notatką, czasem przybierają postać bardziej osobistej wypowiedzi. W kontekście estetycznym prace FRM’a odwołują się do czasów, kiedy ilustracja powstawała tylko analogowo. Inspiracje wiążą się między innymi z nazwiskami takich twórców jak Daniel Mróz czy Jan Lenica

Beata Rojek
Urodzona 1985 r., absolwentka wydziału Malarstwa i Rzeźby na ASP we Wrocławiu.
Zajmuje się malarstwem również tym w przestrzeni miejskiej, rysunkiem, animacją. Ostatnio brała udział w Out of STH.vol 3  w BWA oraz XI Międzynarodowym Dniu Animacji w Galerii entropia we Wrocławiu.
Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2012.

XY ankamierzejewska
Rocznik 70, malarka, absolwentka wrocławskiej ASP, dyplom w pracowni Konrada Jarodzkiego. Stypendystaka College of St. Catherine w USA oraz Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Samorządu Woj.  Dolnośląskiego.

Jerzy Zajączkowski
Urodził się w 1972 roku we Wrocławiu. Jest absolwentem Wydziału Malarstwa, Grafiki i Rzeźby wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskał w 1997 roku w Pracowni Rzeźby prof. Alojzego Gryta. W latach 2002- 2007 studiował malarstwo w pracowni prof. Seana Scully na Akademii Sztuk Pięknych w Monachium.
Artysta buduje swoje obrazy za pomocą systemu gęsto rozmieszczonych punktów, które precyzyjnie maluje jedne obok drugich, pozwalając na grę współistniejących ze sobą  kolorów. Konsekwentny rytm stworzony przez wielobarwne punkty oraz powtarzalność niektórych układów nadaje obrazom harmonię oraz dynamizm kolorystyczny.

Ewa Głowacka
Studiowała Grafikę na wrocławskiej ASP i Historię Sztuki na UW.Zajmuje się sitodrukiem i projektowaniem graficznym.
Członkini kolektywu CRK, w jego ramach współtworzy niezależna otwartą pracownię sitodruku.Połowa duetu kuratorskiego DEKOORATORS.

Szymon Sztajer
Wykształcenia informatyk, z zamiłowania fotograf miejskiej architektury. Jego prace wyróżnia nieszablonowe, intuicyjne podejście — spojrzenie na bryłę, jako na obiekt z własną indywidualną harmonią i rytmem. W swojej wizji fotografii architektury nie stroni ani od przerysowanej perspektywy, odrealniającej fotografowany motyw, ani od odważnej gry ze światłem (ostre, niskie i często w kontrze), podkreślającej fakturę materiału, z którego wykonany jest dany budynek.

Alek Morawski (Lis Kula)
Rocznik ’88, skończył wydział ilustracji na California College of Arts w San Francisco.
Od tamtego czasu jego największym osiągnięciem pozostaje wybór na Kociaka Tygodniaw Przekroju.
Jest także autorem paru okładek muzycznych oraz bardziej komercyjnych reklam.
Tworzy dla pieniędzy oraz dla lajków na facebooku

Igor Rudziński (NRK)
Rocznik ’85, specjalizuje się w malarstwie naściennym, ale zajmuje się także ilustracją oraz animacją. Tworzy niezwyczajne twory, maszkary, potwory, bestie oraz szalone monstra.
Maluje w domu, na ulicy a czasem również na skórze ludzkiej.
Gdy tworzy robi to głównie w pozycji stojącej lub siedzącej.

Ania Specylak
W latach 1996-2001 Studiowała na Akademii  Sztuk Pięknych we Wrocławiu . W latach 1999-2000 studiowała w Ecole des arts decoratifs w Strasburgu .  Dyplom uzyskała w 2001 roku na wydziale ceramiki i szkła w pracowni prof.G.Płocicy i prof.Ireny Lipskiej Zworskiej  a aneks do dyplomu w pracowni litografii u prof. Pawła Frąckiewicza. Od skończenia studiów posiada własną pracownię we Wrocławiu gdzie zajmuje się unikatową ceramiką oraz malarstwem.


Ewa Rebeka Służuńska
90’  Reprezentuje generację X młodego pokolenia.
Debiutowała w czerwcu 2013 roku indywidualną wystawą rysunkową „Everyday Struggle” w Studio BWA Wrocław. Studiuje Mediację Sztuki na ASP we Wrocławiu. W 2014  obroniła dyplom licencjata Edukacji Artystycznej w zakresie Sztuk plastycznych na ASP we Wrocławiu. Współpracowała z Otwartą Pracownią Kultury Baskijskiej BASK, malowała mural „Hejt iz grejt” w ramach wystawy „Hate is reality” w ramach MIASTOPROJEKT, brała udział w kilku zbiorowych wystawach min. w galerii Wozownia na biennale rysunkowym w Toruniu, galerii Entropia we Wrocławiu w ramach Otwartej pracowni Jerzego Kosałki i  Sto*Disegnando  Rysuję w  V9, w Warszawie. Wraz z grupą 3D czyli Dizajn Dla Dzieci w listopadzie realizowała projekt artystyczno-kulinarny „Po drugiej stronie stołu”,  w ramach rezydencji artystycznej w San Sebastian.

Małgorzata ET BER Warlikowska
W  1996 r. ukończyła ASP we Wrocławiu. Od 1997 roku jest wykładowcą w macierzystej uczelni. Uprawia grafikę warsztatową (linoryt, serigrafię, serigrafię na ceramice), rzeźbę w ceramice oraz malarstwo.
W roku 2000 otrzymała stypendium Uniwersytetu w Acron w USA. Była nominowana do Paszportów „Polityki” w dziedzinie Plastyka w 2003.
Swoje prace prezentowała na 60 wystawach indywidualnych i w ponad 150 wystawach zbiorowych.

Ola Cieślak
Projektuje, ilustruje, pisze.
Absolwentka wydziału grafiki ASP w Warszawie. Autorka książek „Love Story”(wyd. Dwie Siostry), „Od 1 do 10”, „Złe Sny”(wyd.Bona). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Młoda Polska 2011) i jedna z 12 najlepszych polskich ilustratorów prasowych wg rankingu magazynu Press (2011), Zdobywczyni złotej statuetki na festiwalu KTR w kategorii Ilustracja za okładkę magazynu 2+3d (2013).

Współpracowała m.in. z wydawnictwami G+J, Dwie Siostry, Bona, Helion, Stentor, WSiP, Tere-Fere. Ponadto z Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Instytutem Teatralnym, Instytutem Książki, Operą i Filharmonią Białostocką, TVP Kultura, portalem Dom+Dom i magazynem Kikimora. Autorka ilustracji do Magazynów: Wysokie Obcasy, Duży Format, Ryms, Mocak Forum i 2+3d. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Bolesław Chromry
Król dyskomfortu i polski, rysownik, bajkopisarz, kuglarz, ilustrator, magister sztuki, Damian Siemień, Dawid Bratko, Ulrich Von Jungingen. Asystent Bronisława Chromego, przyjaciel Jacka Stokłosy, wielbiciel Feliksa Dzierżyńskiego. Mieszka i pracuje w internecie.

Paweł Mildner
Rysownik. Autor książki „Ciekawe, co myśli o tym królowa” (Dwie Siostry 2013).
Mieszka i pracuje we Wrocławiu.

Maria Dek
Ilustratorka.Prowadzi wizualne pogawędki z widzem. Jej sercu najbliższa jest ilustracja dziecięca i to właśnie dla najmłodszych tworzy z największą pasją. Absolwentka Foundation Diploma in Art and Media Design naUniversity of the Arts London. Obecnie studiuje grafikę na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
https://www.facebook.com/dekillustration

 

Karol Banach
Ilustrator, grafik, absolwent Wydziału  Sztuk Pięknych UMK w Toruniu
Prace artysty to bogate w symbole i kolory imaginarium, niekończąca się zabawa z formą oraz lekkość wyrazu. Jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się ilustratorów młodego pokolenia w Polsce. Chłopak z ołówkiem i kredkami — tak o sobie mówi.
Jego ilustracje publikowano m.in. w The New Republic, WRAP Magazine, Duży Format, Przekrój, Zwykłe Życie, Hiro i wielu innych. W 2013 roku został wyróżniony w konkursie ‚Projekt Roku’ organizowanym przez Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej (STGU) w kategorii Debiut. W tym roku nominowany w konkursie Klub Twórców Reklamy KTR, w kategorii Portfolio Ilustracja. Stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia.

 

Dodaj komentarz