Kamuflaż, Ewa Zwarycz, 03.07.2015

Zręczne ukrycie prawdziwego stanu rzeczy – kamuflaż Ewy Zwarycz

Pamiętacie zabawy z dziecięcych książeczek, polegające na poszukiwaniu ukrytych obiektów na obrazku? A to dzbanek postawiony na tle pieca, tak by się w niego wtapiał, a to wróbelek zgrabnie skryty w gałązkach, raz go widać, a raz nie. Kiedy byliśmy nieco starsi z zapałem neofitów oglądaliśmy świat oczami Davida Attenborough, który po kolei przedstawiał nam świat fauny: jednorożka długonosego – smutną rybkę udającą liść, zajadka domowego, który upodobnił się kolorem do kamyczków wśród których mieszka czy puchatego lisa polarnego, który „znika”, kiedy zamknie oczy (czytała Krystyna Czubówna). To wystarczająco dużo, żeby uświadomić młodego człowieka, jak ważny w życiu jest kamuflaż.

Kobiety na obrazach Ewy Zwarycz wiedzą bardzo dobrze na czym polega zasłanianie i odsłanianie. Wyglądają jakby dużo przeszły, wracając nocą z klubowych imprez, schodząc z ekranów, okładek i reklam. Znużone, może chwilowo, grą, którą rozpoczynały z takim zapałem, celowo potargane, skutecznie kryjące się za własnym ciałem, które na potrzeby poranka zakrywają dodatkowo podomki, ręczniki i wzorzyste szlafroki w zwierzątka. Jest jakaś pewność siebie w ich zrezygnowanych pozach, w artefaktach, które je charakteryzują; koturnach, woalkach, filiżankach i gorsetach. Lubię o nich myśleć, jak o kobietach upadłych, które w jakiś podejrzany sposób osiągnęły wysoki status materialny i grają na nosie ludziom z towarzystwa, lecz nadal nie mogą być szczęśliwe.

Ale to moja wersja. Prezentowana tutaj wystawa oferuje nieskończoną ilość historii. Oszczędne w szczegółach, enigmatyczne malarstwo Ewy obiecuje nam szeroki wachlarz przeróżnych narracji, taki za którym także my możemy się ukryć.

Zuzanna Majer

 

Ewa Zwarycz urodziła się w 1980 r. w Nysie. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Dyplom z malarstwa u prof. A. Dymitrowicza oraz z projektowania malarstwa w architekturze i urbanistyce u prof. W. Kaniowskiego ( 2007). Stypendystka Marszałka Województwa Dolnośląskiego w zakresie twórczości artystycznej, opieki nad zabytkami i upowszechniania kultury ( 2008). Stypendystka burmistrza Strasburga (Francja) w ramach programu stypendialnego „Club de Strasbourg” w roku 2006. W latach 1999-2002 studiowała także wychowanie plastyczne na Uniwersytecie Opolskim, uzyskując dyplom licencjacki.

Jest autorką kilku wystaw indywidualnych, uczestniczyła także w licznych festiwalach i projektach zbiorowych. Jej prace znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych w Polsce, a także Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Kanadzie. Obecnie mieszka i pracuje we Wrocławiu.

www.pocogaleria.com

Comments are closed.