Realizm Nieudany Maria Orzeszyna, 27.02-30.04.2016

Realizm NieudanyRealizm Nieudany
wernisaż 27.02.2016, godzina 19 00

Kiedy dziecko kończy trzy lata, uczy się przedstawiać otaczającą go rzeczywistość – rysuje, pokrywając kartki niezliczoną ilością kółek i przypadkowych kresek. Etap ten został nazwany realizmem nieudanym – choć być może jest to określenie zbyt pejoratywne; gdyż to, co jest „nieudane” z punktu widzenia dorosłego, nie musi być takie z punktu widzenia dziecka.
Wydaje się, że tytuł wystawy sugeruje przyznanie się do porażki. Jednak w pracach Marii Orzeszyny chodzi bardziej o doświadczenie, proces kreacji niż o realizację celów i założeń współczesnej sztuki malarskiej.

Autorka sama przyznaje, że nigdy nie wie do końca, jak będzie wyglądał jej obraz. Nawet jeżeli wytycza sobie jakąś drogę – podczas malowania wpada z dygresji w dygresję i efekt końcowy dla niej samej jest zaskoczeniem. Jej obrazy są w pewnym sensie bardzo literackie – można je interpretować wielorako, autorka nic nam nie narzuca, niejako wycofując się. Ich celem nie jest wywołanie w nas wrażenia estetycznego tylko opowiedzenie historii o odkrywaniu świata.

Językiem tych obrazów jest język nieświadomości – instynktowna i głęboko schowana siła popędów i pragnień. Energia ta kanalizuje się w przyjemnościach, które kultura stara się stygmatyzować albo wygładza je w taki sposób, by były akceptowalne – a przez to nudne i nieatrakcyjne. W każdym człowieku drzemie czarna, gęsta materia zakazanych żądz, która czasem wybucha z gwałtowną i prymitywną siłą. We wnętrze tego wybuchu, do mrocznych zakamarków swojej (nie)świadomości zabiera nas autorka Realizmu, który na pewno nie jest Nieudany w słownikowym znaczeniu tego słowa.

Maria Orzeszyna

Rocznik 83, absolwentka kierunku Architektury Wnętrz Wrocławskiej ASP.
Stypendystka Accademia di Belle Arti w Lecce we Włoszech oraz Marszałka Województwa Dolnośląskiego. Jest inicjatorką niezależnej Galerii U oraz POCO Galerii we Wrocławiu.

Uważa, że malarstwo zajmuje bardzo ważne miejsce w jej życiu. Jest to dla niej forma katalogowania i porządkowania wydarzeń w życiu, które – jak sama przyznaje – jest dość chaotyczne.

Wystawę będzie można oglądać do 30.04.2016 , od poniedziałku do soboty, po wcześniejszym umówieniu się.
Proszę dzwonić
tel.784 033 498
tel.604 375 829
www.mariaorzeszyna.pl
www.pocogaleria.comComments are closed.